Rok 2011/12

Leden

13.1. - Fuchsová - vernisáž

Únor

2.2. - Staré české pověsti (třetí a čtvrtá třída)
 

Březen

1.3. - Josef Lada (první třída)
 
12.3. - Odzvučená dřívka (MŠ)
 
22.3. - Brněnské pověsti (třetí třída)
 
28.3. - Bratří Mrštíkové - vernisáž
 
30.3. - Noc s Andersenem
 

Duben

26.4. - Zdeněk Miller a Krtek (první třída)
 

Květen

16.5. - Rajhradský odboj I - beseda
 
23.5. - Rajhradský  odboj II - beseda
 
30.5. - Středění
 

Červen

6.6. - Normalizace na rajhradské škole

 

 

 

 

21.6.2012 SLAVNOSTNÍ PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ NA ČTENÁŘE:

https://www.rajce.net/a6620985

 

 NOC S ANDERSENEM 2012

 a to v pátek 5.dubna 2013

 

Přihlášky jsou k dispozici v knihovně od 25. března

Tipy na pěkné kostýmy starých Slovanů najdete na:

www.slovane.cz

https://www.historieweb.cz/nez-slovane-prisli-do-cech

https://www.matzem.cz/wp/?page_id=427

Děti, které jsou přihlášeny, budou potřebovat:

oblečení připomínající oděv starých Slovanů ( i teplé – v případě solidního počasí budeme venku opékat špekáčky),tepláková souprava na přespání, spacák a karimatku, baterku, zdravotní průkaz a případné léky, 50 Kč na jídlo a suroviny potřebné k středověkým řemeslným dovednostem

a také nůžky s kulatou špičkou, láhev s pitím (budeme doplňovat), přezůvky

Program:

Naučíme se řemeslným dovednostem starých Slovanů, tj.

vyčinění kůže

ražení mincí

výroba keramiky

zhotovení koženého měšce

a čelenky

tkaní

luštění šifrované zprávy z hlaholice

a následné hledání pokladu

střelba z luku na cíl

vyprávění o životě starých Slovanů

            MĚSTSKÁ KNIHOVNA RAJHRAD připravila další NOC S ANDERSENEM,

tentokrát na téma

          DRSNÝ PRAVĚK

foto:https://www.rajce.net/a6238846

            Akce proběhla v pátek 30.března 2012 od 17 hod. do sobotního rána

v rajhradské knihovně

Program: Orientace v knihovně

Lov pravěké zvěře a následné opékání u ohně

Vyluzování prahudby a modelování z hlíny

Ukázka z Lovců mamutů (čte pan starosta)

Projekce pravěkých filmů…a mnoho dalšího

     Náš průvodce bude profesionální pračlověk Petr Rajnoch

 

 09.06.2011 - PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ DO ŘÁDU ČTENÁŘSKÉHO - poté, co se jednotlivém třídy prvňáčků (1.A a 1.B) seznámily s úlohou knihoven ve společnosti, s činností kolem doplňování knihovního fondu a zasoutěžily si, nastala slavnostní část programu. Z rukou starosty pana Fr. Ondráčka bylo každé dítko slavnostně pasováno jako "Rytíř knihy", obdrželo čestný titul "Malý čtenář", pohádkovou knížku, přihlášku do knihovny s roční registrací zdarma a navrch ještě sladkou odměnu. Společné fotky najdete ve fotogalerii, každý z žáků najde své upomínkové foto zde.

 

13.05.2011 - VEČER S ANDERSENEM

Akce byla určena pro mladší účastníky celoročního vědomostního kvízu pro děti VÍŠ NEBO UHODNEŠ (starší děti si vyjely do Ořechova na Noc s Andersenem). Ačkoliv datum pořádání – pátek třináctého (května) – vzbuzovalo hrůzostrašné asociace, žádné velké strašení se nekonalo. Naopak, večer proběhl formou zábavně-kouzelně-naučnou.

Nejprve si tři udatná mužstva složená z prvňáčků a druháčků v čarodějnických převlecích vyslechla něco o zpracování a řazení knih v knihovně, následně si na toto téma i zasoutěžila. Potom přišel na řadu již osvědčený kouzelník pan Jan Ludin se svými čarovnými kartami, šátky či kruhy. O pitný režim se postaraly dětmi vlastnoručně namíchané kouzelné lektvary. A dál se soutěžilo – tentokrát na motivy pohádek Václava Čtvrtka. Protože jsou to pohádky veselé, také se tancovalo a zpívalo.

Přečíst dětem pohádku na dobrou noc přišel starosta Rajhradu pan František Ondráček. Malí kouzelníčci napjatě sledovali, jak dopadne odvážná Molly z pohádky Pavla Šruta v boji se zlým obrem.

Animovaná dobrodružná pohádka o drakovi zakončila celý večer, děti si převzaly drobné dárečky a spolu s rodiči a doufám i příjemnou vzpomínkou na knihovnu se rozešly do svých domovů.

Na závěr chci poděkovat paní Pavlíně Sedlákové za pomoc při přípravě i realizaci celé akce a panu starostovi za ochotu a dokonalý přednes výše zmíněné pohádky.

* NOC S ANDERSENEM 2011 - tato celostátně vyhlašovaná akce letos připadla na 1. dubna.  Účel je jednouchý – představit dětem knihovnu jako přátelské a hravé prostředí.

Sdětmi  jsme vyrazili strávit noc plnou kouzel do elegantní náruče nově zrekonstruované ořechovské knihovny. Letošní téma Harry Potter účastníky potěšilo. Knihovna se hemžila malými kouzelníky, nechyběly ani čarodějnice v podání obou knihovnic a vypomáhajících rodinných příslušníků. Zahájení obstaral starosta Ořechova pan Brabenec. A pak už se děly věci! Mladí čarodějové rozdělení do čtyř skupin podle kolejí známé školy v Bradavicích ( Nebelvír, Zmijozel, Havraspár, Mrzimor) nadšeně míchali kouzelné lektvary ( které následně utěšeně zkonzumovali), vymýšleli čarovné formule, malovali strašidelné živočichy z říše pohádek. Potom přišel  i  kouzelník. Svými triky děti velmi zaujal pan Ludin z Holasic. Malé obecenstvo ochotně asistovalo při sukování šátků, rozvazování uzlů, vytahování cigaret z nosů a uší, čepování limonády odtamtéž. Není divu, že mládeži pořádně vyhládlo. Po vydatné večeři nastala chvíle, na niž se někteří těšili, jiní se jí báli – stezka odvahy. Projít temnou budovou včetně divadelního sálu  s dlouhými černými závěsy, naslouchat zlověstným skřekům a utíkat divokým příšerám (místní ochotníci si to vysloveně užívali) – to nebylo vůbec  snadné a tak mnohdy kouzelníčci pelášili do bezpečí knihovny ostrým tempem.  Ale všechno dobře dopadlo, příšery se odmaskovaly a děti se odebraly do půjčovny na „zklidňující“ pohádku. Loutkář Honza Hrubec předvedl  klasickou pohádku H.CH. Andersena Princezna na hrášku netradičně a s humorem, za což byl odměněn velkým potleskem. A byla tu půlnoc, čas ke spánku. Příběhy Harryho Pottera z úst Jiřího Lábuse ale jako uspávadlo nezafungovaly.  Kouzelníčci plní dojmů běhali  po knihovně ještě ve dvě ráno.

Nazítří ráno si děti pochutnali na čaji a buchtě, pak nastal čas loučení s novými kamarády, předání upomínkových průkazů a hurá zpět do Rajhradu!

fotky:https://ladaha.rajce.idnes.cz/

* Z POHÁDKY DO POHÁDKY PO CELÝ ROK - projekt ve spolupráci s MŠ Rajhrad. Každý měsíc je pro jednotlivé třídy MŠ připraveno pásmo  pohádek, říkadel a hádanek k příslušnému měsíci v roce. Děti si ve školce následně namalují obrázek k přečtenému textu a nejlepší dílka potom vystavujeme v knihovně

SOUTĚŽ VÍŠ NEBO UHODNEŠ - podrobnosti v sekci soutěže

 

 


Naše knihovna


Kontakt

Městská knihovna Rajhrad, Masarykova 459, 664 61 Rajhrad

tel: 547 229 432


Anketa

Jak se Vám líbí dětské stránky?

Ano, líbí
73%
108

Je co vylepšit
27%
39

Celkový počet hlasů: 147